Ünye’nin turizmi ve tanıtımına katkı yapacak en önemli proje hayata geçiyor.

SÜLEYMANPAŞA SARAYI YENİDEN DOĞUYOR
1808 yılında yapımına başlanan ve yedi yılda tamamlanan Süleymanpaşa Sarayı 1850 ila 1852 yıllarında yanmıştı.

Saray’ın ünü tüm İmparatorluğa yayılmış ve İstanbul’daki Sultan’ın kulağına kadar gitmişti. Tüm ışıkları yakıldığı zaman, denizden geçen yelkenliler tarafından hayranlıkla seyredilmiş, Ünye’de öyle saray yapılmış ki adeta bir peri sarayı gibi denizin ortasında yüzüyor denilerek anlatılmıştı.

Zamanın en iyi mimar ve ustalarının kullanılarak inşa edilen saray o yıllarda sadece Karadeniz Bölgesi’nde değil Osmanlı İmparatorluğu sınırları içinde bulunan taşra saraylarının en büyüğü ve en ihtişamlısı idi. Ünye’nin yıllardır hayalini süsleyen Süleymanpaşa Sarayı ile ilgili çalışmalar resmen başladı.

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar’ın talimatıyla başlayan proje kapsamında girişimler başlatıldı.

Çalışmaları yakından takip eden ve Başkan Çamyar, geçtiğimiz günlerde İstanbul’a giderek projenin altyapı çalışmalarını bizzat takip etti. Ünye’nin turizmi ve tanıtımına ciddi bir katkı sağlayacak olan proje hakkında bilgi veren Başkan Çamyar, “Osmanlı arşivlerinden ve Fransız konsolosluğundan altlık çalışmasını çıkarıyoruz. Bugün itibariyle Fransız bir araştırmacı arkadaşımız Paris müzesinde Süleymanpaşa Sarayının altlıklarını bulup bize getirecek. Tescil çalışmalarının ardından rölöve çalışması yapılacak. Bu proje gerçekten Ünye’mizin tanıtımına ve turizmine müthiş bir katkısı olacak” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir