Vali Seddar Yavuz, İçişleri Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “Biz Anadoluyuz Projesi” kapsamında Kilis’ten Ordu’ya gelen öğrencilerle Atatürk Kültür Merkezinde biraraya geldi.

Vali Seddar Yavuz, kardeşlik köprüsünün kurulması, terör örgütlerinin istismarından, kötü alışkanlıklardan uzak tutulması, iller arasında kültürel ve ortak değerlerin paylaşılmasının hedeflendiği, “Biz Anadoluyuz Projesi” kapsamında Kilis’ten Ordu’ya gelen öğrencilere hitaben bir konuşma yaptı.

“1990 yılında mesleğe başlağımda ilk stajımı Kilis’de yapmıştım. Kilis benim gönlümde, aklımda yer etmiş bir serhad şehri olarak kaldı” diyerek, konuşmasına başkayan Vali Seddar Yavuz, “Türkiye’nin her bir köşesi ayrı güzel. İçinde bulunduğumuz bu güzelliğin ne kadar farkındayız bilemiyorum ama Ordu’su, Kilis’i, Uşak’ı, Muş’u, ülkemizin herbir köşesi ayrı bir güzel ve her bir köşesinde ayrı zenginlikler bizi bekliyor. Kültür, sanat, tabiat, insanlık, misafirperverlik ne ararsanız bizim coğrafyada var. Medeniyet ve insanlık Anadolu’da var. O yüzden bu projenin adı ‘Biz Anadoluyuz’ dur” dedi.

Vali Yavuz, “Son bin yıldır biz varız. Biz de hakkı, hukuku haykıran, dünyadaki insanlığın vicdanı olan milletiz. Yüce Türk Milleti ile ne kadar gurur duysanız azdır. Ait olduğunuz medeniyete ve milletimize her zaman sahip çıkın ve onunla onur gurur duyun” dedi ve konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Biz özlenen ve beklenen milletiz. Sömüren, yok eden, gözyaşı ve kan akıtan değil, gözyaşı silen, yaraları tedavi eden merhem olan milletiz. O yüzden 80 milyon vatan evladının ikinci adresi yoktur. Balkanların, Kafkasların, Ortadoğunun hatta Afrika’nın ikinci adresi Türkiye’dir. Her başı sıkışanın bir tas çorba içebileceği ve ısınabileceği bir yer mutlaka bu ülkede vardır. Bizim medeniyetimiz birkaç unsur üzerinde durur. Birincisi Türk Milleti olarak insan tasavvurumuz var. İnsan Allah’ın yarattığı en kutsal, en mükemmel varlıktır. İnsanı insan olduğu ve Allah yarattığı için severiz. İkincisi, Türk Milletinin Müslüman ve insan tasavvuru vardır. Müslümanı, insanı önceleriz. Üçüncüsü, bütün bunları yaparken pergelimizin bastığı yer sevgidir. Dördüncüsü ise, adalettir. Bizim tarihimiz şanlı,şerefli bir tarihtir. Kim olduğunuzu, kimin evladı olduğunuzu bilin, doğru bir yola çıkın. Bunları bilmeden doğru bir yolculuğa çıkabilmek mümkün değil. Biz İslam medeniyetinin lideriyiz. Biz batı medeniyetinin mensubu değiliz. Biz batı da değiliz.Bizim zihnimize sokulan yalan ve yanlışlardan kurtulmalıyız. Biz bir medeniyetin lideri iken, bir başka medeniyetin yaması olamayız. Ayak ucundada duramayız. O yüzden tarihi misyonumuza yeniden dönüyoruz ve tarihi misyonumuzu asla unutmuyoruz.”

“Biz Anadoluyuz Projesi” kapsamında Kilis’ten Ordu’ya gelen öğrenciler 2 gün Ordu’da kalacak ve Ordu’unun tarihi, turistik yerlerini gezecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir