Ordu’da normal hasat döneminin başlamasına yaklaşık 1 ay kala, bazı üreticiler 2018 ürünü yaş fındığı satmaya başladı.

Fındıkta hasat mevsiminin beklendiği Ordu’da, bazı üreticiler erken hasatla ürünlerini tüketiciyle buluşturdu. Karadeniz Sahil Yolu Efirli Mahallesi mevkisinde tezgah açan üreticiler, yoldan geçen araçlara kilosu yeni hasat ettikleri yaş fındığı 15 liradan satışa sundu.

Bölgede fındık hasadına yaklaşık bir ay olduğunu ifade eden Solmaz, “Bahçeden topladığım yaş fındıkları toplayarak yol kenarında satışa sundum. Yeni mahsül fındığın kilosunu 15 liradan satıyorum. Bu fiyat pazarlıkla 10-12 liraya kadar düşebiliyor.” dedi.

Yaş fındığa genellikle gurbetçilerin ilgi gösterdiğini belirten Solmaz, ilgiden memnun olduğunu dile getirdi.

Fatsa ilçesi Bolaman Mahallesi mevkisinde fındık satan Necdet Küçük de yaş fındığın kurusundan daha çok tercih edildiğini söyledi.

Günde ortalama 15-20 kilogram fındık sattığını anlatan Küçük, ortalama 150-200 lira civarında kazanç sağladığını belirtti.

Satışlarında gözle görülür hareketlilik olduğunu vurgu yapan Küçük, yaş fındık satışlarının temmuz ayının sonuna kadar süreceğini ifade etti.

Fındık alan gurbetçilerden İsmail Tok ise “Karadenizli olmamdan dolayı fındığı çok seviyoruz. Tatil amacıyla memleketime gelmiştim. Geri dönüş yolunda ise fındık satan kişileri görerek durdum. Fındık fiyatları alıcı açısından bakıldığında çok yüksek. Ancak fındıkta besin ve kalori oranı çok yüksek olduğu için mecburen tüketiyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir