Milli Piyango sonuçları büyük umutlarla beklendi. Milli Piyango’nun yılbaşı ikramiyesinde bu yıl büyük ikramiye 9794035 rakamlarının bulunduğu çeyrek bilete isabet etti. Sonuçların açıklanmasıyla sevinen 4 il oldu. Talihlilerin biletleri KKTC, Samsun, Antalya ve İstanbul’da satıldı.

61 MİLYON TL KAZANAN NUMARA: 9794035

10 MİLYON TL KAZANAN NUMARA: 0798081

10 milyon TL kazanan bilet çeyrek bilet oldu. Biletler, İstanbul, İstanbul, İzmir, Ankara’ya çıktı.

5 MİLYON TL KAZANAN NUMARA: 2551923

5 milyon TL kazanan bilet çeyrek bilet oldu. Biletler, İstanbul, İstanbul, İzmir, İstanbul’a çıktı.

2 MİLYON TL KAZANAN NUMARA: 9201621

1 MİLYON TL KAZANAN NUMARA: 8757022

500 BİN TL KAZANAN NUMARA: 4136086

AMORTİLER 4 VE 6 OLDU

Milli Piyango’nun yılbaşı ikramiyesinde bu yılki amorti numaraları 4 ve 6 oldu. Milli Piyangonun 31 Aralık yılbaşı özel çekilişinde 10 milyon liralık ikramiyeyi kazanan numara da belli oldu. Özel çekilişte 10 milyon liralık ikramiye “0798081” numaralı bilete isabet etti. Özel çekilişte 5 milyon liralık ikramiye ise “2551923” numaralı bilete isabet ederken, 2 milyon liralık ikramiyenin şanslı numaraları “9201621”, 1 milyon liralık ikramiyenin şanslı numaraları da “8757022” oldu.

İLGİLİ HABERMilli Piyango konusunda uzmanlardan uyarı! İkramiye beklerken…
Milli Piyango konusunda uzmanlardan uyarı! İkramiye beklerken…

MİLLİ PİYANGO’NUN UNUTULMAZLARI
Ülkemizde Piyango çekilişinin geçmişi Osmanlı’ya kadar uzanıyor. Milli Piyango İdaresi bazı özel günler için daha yüksek ikramiye miktarları ile özel çekilişler düzenler. Bunlardan Yılbaşı yılın en çok ikramiye veren en özel çekilişidir ve Milli Piyango mazisinde özel bir yere sahiptir. İnsanları on yıllardır Milli Piyango yılbaşı çekilişinin sonuçlarını büyük heyecanla takip eder ve yılbaşı çekilişi için Nimet Abla gibi bilet gişelerinin önünde uzun kuyruklar oluştururlar. MPİ’nin klasik “Çıkmaz deme şansını dene!” sloganınn söylediği gibi şanslarını denerler.


YILBAŞI İKRAMİYESİ KAYBEDENLERE DE YARIYOR

Bu sene yılbaşı özel çekilişi için Milli Piyango’nun belirlediği büyük ikramiye tam 61 milyon TL. Peki büyük ikramiye çıkmasa da, bilet almak psikolojik olarak bir fayda sağlayabilir mi? Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Onur Noyan, bu tip şans oyunlarının en öncelikli etkisinin hayal kurmak olduğunu söylüyor. “Bilet alan kişilerde ‘neredeyse kazanacaktım’ hissinin ortaya çıkması, bazen gerçekten kazanma duygusuna yakın bir duygu ortaya çıkartıyor” diyen Noyan, bu anlamda şans oyunlarının bir avantaj olarak görülebileceğini belirtti.Şans oyunlarının bilet alan kişiye büyük ve güzel hayaller kurmak için imkân verdiğini belirten Doç. Dr. Onur Noyan, şöyle konuştu:

“Şans oyunları her zaman ilgi çekicidir. Bu durumun elbette ki birçok sebebi var ama en öncelikli sebebi, insanların güzel ve büyük hayaller kurmasına fırsat tanıması. Hayal kurmaya fırsat tanımasının yanında görsel ve yazılı medyada fazla yer alması, çevremizdeki herkesin şans oyunları oynuyor olması, kazanma olasılığı düşük olan yüklü miktarda parayı kazanma ihtimalini göreceli olarak düşük bir miktar para ile gerçekleştirebilme ihtimali şans oyunlarını çekici kılıyor.”

GEÇMİŞ VE GÜZEL ANILAR HATIRLANIYOR

Özellikle yılbaşı gibi özel günlerde televizyonlarda yapılan haberlerin ve gazetelerde yazılan yorumların da ilgiyi artırdığını kaydeden Noyan, bilet almanın geleneksel bir davranış kalıbı olduğuna da değindi.

Doç. Dr. Onur Noyan, şunları söyledi: “Geçmiş dönemlerde ödül kazanan şanslı kişilerin öyküleri, kazanma ihtimalinin gerçekçi olduğunu hatırlatıyor insanlara ve daha fazla bilet satılması, saatlerce kuyrukta beklemek gibi davranışların artmasına sebep oluyor. Bazen de içinde bulunduğu sıkıntılı durumdan çıkmak için milli piyango bileti almak bir kurtuluş hayalinin önünü açıyor. Bazen sadece eğlence ve geleneksel davranış kalıpları içerisinde milli piyango bileti alınıyor. Bazen de geçmiş zamanda geçirilen tatlı anıların, beraberliklerin hatırlanması için bir yılbaşı geleneği olan piyango bileti alınıyor.”

HAYALLER BÜYÜYOR

Bilimsel çalışmaların insan beyninin şans oyunlarına karşı rasyonel ve gerçekçi yaklaşmadığını, olasılık hesabı yapılmadan oynandığını gösterdiğine dikkat çeken Doç Dr. Onur Noyan, “Yapılan bilimsel çalışmaların çoğu bağımlılık alanında beynin ödül merkezinin uyarılmasının arttığını belirtiyor. Şans oyunları oynayanlar için en önemli faktörlerden birisinin bilet alan kişide “neredeyse kazanacaktım” hissinin ortaya çıkması. Bu duygu bazen gerçekten kazanma duygusuna yakın bir duygu ortaya çıkartıyor. Umutsuzluk ve karamsarlığın arttığı zamanlarda bir umut ışığı olarak çok olumlu bir etki yapabilir. Kazanma ihtimalinin ortaya çıkması şans oyunlarının bireyler için çok ilgi çekici olmasına sebep oluyor. Bununla birlikte yılbaşı gibi özel günlerde ortaya konan daha yüksek miktarda ödül miktarı kazanma ihtimalinin azalmasına rağmen daha çekici hale geliyor. Yani kısaca ödülün büyüklüğü insanların daha fazla ve daha kapsamlı hayaller kurmasına fırsat tanıyor” diye konuştu.

HAYAL KURMAKTAN VAZGEÇMEYİN

“Hayal kurmak insanoğlunun gelişmesi adına çok önemlidir” diyen Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Onur Noyan, “Çocukluk döneminde sayıları fazlaca olan hayaller, yaşın artması ile birlikte giderek azalıyor. Mutlu olmak ya da gelecek adına umutlu olmak için hayal kurmanın önemi çok büyük. Piyango, loto gibi şans oyunları hayal kurmak için büyük fırsat sunuyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir