Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta içerisinde meydana gelen sel afetinin etkilerini yerinde incelemek üzere Ordu’ya geldi. Cevizdere Köprüsü’nde incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yıkılan köprülerin 3-4 ay gibi kısa bir süre içerisinde yapılacağını; evi, iş yeri ve fındığı zarara uğrayanların mağduriyetinin en kısa sürede giderileceğini söyledi.

 

Ordu iline gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk olarak Ünye ilçesinde sel nedeniyle yıkılan Cevizdere Köprüsü’nde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Ordu Valisi Seddar Yavuz ve Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ile birlikte köprüde incelemelerde bulundu. Burada yetkililerden bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Ünye Cumhuriyet Meydanı’na geçerek halka hitap etti.

 

ORDULU KARDEŞLERİME GEÇMİŞ OLSUN DİLEKLERİMİ İLETİYORUM

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı konuşmada, “Ordu ilimizde sel felaketinden etkilenen kardeşlerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Rabbim ülkemizi ve milletimizi bu tür felaketlerden muhafaza eylesin. Devletimiz bütün imkânlarıyla evleri, iş yerleri ve mahsulleri zarar gören vatandaşlarımızın yanındadır” dedi.

 

YIKILAN KÖPRÜNÜN ENKAZI KALDIRILIYOR

 

Yıkılan köprünün enkazının temizlenmesiyle ilgili çalışmaların başladığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Köprünün yıkılmasından sonra başlatılan temizleme çalışmaları, belli bir noktaya gelmiş vaziyette ancak henüz işimiz bitmedi. Bu köprü malum 1960’ta yapılmış bir köprü. Modern usullerle yapılmış bir köprü değil. O nedenle gelen sel suları, köprünün ayaklarının altını oymak suretiyle köprüdeki tabliyeleri çökertti” diye konuştu.

 

3-4 AY İÇERİSİNDE YENİSİ YAPILACAK

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan yıkılan köprülerin yerine 3-4 ay içerisinde yenilerinin yapılacağını ifade ederek, “Bütün bu noktadaki tesellimiz, bir kardeşimizin hayatını kaybetmesinin dışında başka bir ölümün yaşanmamasıdır. Yaralı kardeşlerimiz var, onların da tedavileri yapılıyor. Hedefimiz öncelikle 1960’ta yapılan ve selde yıkılan Cevizdere Köprüsü’nü ihale ederek üç dört ay içerisinde trafiğe açmak. Bunun dışında selde yıkılan 8 civarında küçük köprüyü de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız tarafından birkaç firmaya ihale etmek suretiyle yoğun bir çalışmayla daha modern ve daha güçlü bir şekilde yeniden yapacağız. Amacımız 3-4 ay içerisinde bu köprülerin tamamını bitirmek” dedi.

 

TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ MEYDANA GELEN BÜTÜN ZARARI KARŞILAYACAK ZENGİNLİKTEDİR

 

Hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fındık noktasında bazı hasarlar meydana geldi. Bu hasar tespit çalışmalarını Valilik riyasetinde yürütüyoruz. Bu konuda kimsenin bir endişesi olmasın. Türkiye Cumhuriyeti Devleti fındığı, evi ve iş yeri zarara uğrayanların mağduriyetini giderecek zenginlik ve kabiliyettedir” şeklinde konuştu.

 

BUNDAN SONRASI İÇİN GEREKEN TEDBİRLER ALINACAK

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu tür olayların bir daha yaşanmaması için gereken tedbirleri alacaklarını belirterek, “Bu olaylardan aldığımız dersle diğer yerlerde de bu tür olayların yaşanmaması için başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere, diğer ilçe belediyelerimiz ve ilgili bakanlıklarımız ile müşterek çalışmalar yaparak gerekli tedbirleri alacağız” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir