Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonunda düzenlediği basın toplantısında 8 Ağustos’ta yaşanan sel felaketine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Sel sonucu oluşan heyelan sonrası bir vatandaşın hayatını kaybettiği ve 9 vatandaşın ise yaralandığı afetle ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Yılmaz, “10-13 Temmuz 2016 ve 8 Ağustos 2018 tarihlerinde yaşanan afetler sonucunda oluşan hasarların ilimiz genelindeki toplam maliyeti 164 milyon 761 bin 692 TL’dir. Afetin zararının tespitine yönelik çalışmalar devam ettiği için bu rakam artış gösterebilir” dedi.

İLÇELERE REKOR YAĞIŞ DÜŞTÜ

Başkan Enver Yılmaz, “08 Ağustos 2018 Çarşamba günü sabah saatlerinden itibaren ilimiz genelinde etkili olmaya başlayan sağanak yağışlar neticesinde son 3 gün içerisinde Çaybaşı ilçemize metrekareye 253 kg, İkizce ilçemize 113 kg, Çamaş ilçemize 40 kg, Perşembe ilçemize 105 kg, Fatsa ilçemize 63 kg, Ünye ilçemize 60 kg ve Kumru ilçemize ise 28,3 kg yağmur suyu düştü. 08 Ağustos Çarşamba günü saat 08.00-10.00 arasında Ünye’nin güneyi, ilk 1,5 saatlik dilim içerisinde metrekareye ortalama 95 kg gibi rekor bir yağış almıştır. Ordu’nun ağustos ayında uzun yıllar yağış ortalaması 67,7 milimetrekaredir. Bu durum aslında bazı ilçelerimizin 1,5 saat gibi kısa sürede ne kadar büyük bir yağış aldığını göstermektedir” diye konuştu.

YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMALAR BÜYÜK FELAKETLERİN ÖNÜNE GEÇTİ

Ordu Büyükşehir Belediyesinin muhtemel sel ve su baskınlarına karşı bir yıl önce Altınordu, Ünye ve Fatsa ilçelerinde risk haritalarıyla risk analizleri oluşturduğunu söyleyen Başkan Yılmaz, “Kapalı yağmur suyu bakslarında ve derelerde yapılan çalışmalar doğrultusunda alınan önlemler ile daha büyük bir felaketin önüne geçildi. Şiddetli yağışların başladığı ilk dakikadan itibaren, Fatsa ve Ünye ilçelerimizde oluşturduğumuz ve Büyükşehir Belediyemizdeki tek merkezden yönetilen Afet Koordinasyon Merkezi ile çalışmalarımız belli bir koordinasyon içerisinde gerçekleşti” ifadelerini kullandı.

BÜYÜKŞEHİR 365 İŞ MAKİNESİ VE 607 PERSONEL İLE SEFERBER OLDU

Başkan Enver Yılmaz, yaşanan sel afetinde Büyükşehir Belediyesinin 365 iş makinesi ve 607 personel ile gece gündüz demeden çalıştığını belirterek, “6 ilçede ekiplerimiz gece gündüz demeden sel ve su baskınlarına karşı cansiperane görev yaptı. Meteoroloji Genel Müdürlüğünün ilimiz için yaptığı kuvvetli yağış uyarısının ardından, hazır bir şekilde teyakkuzda olup bölgede konuşlanan ekip ve ekipmanımız, sel ve su baskınlarına karşı acil müdahalelerde bulundu. Yalıköy’de Cin Deresi Konakbaşı’nda Değirmen Deresi ve kolları taşarak Yalıköy Mahalle merkezi ve Konakbaşı Mahallesi’nde Fatsa Organize Sanayi Bölgesi sular altında kaldı. Konakbaşı’nda acil olarak dere kenarlarında tahkimat ve malzemeler yükseltilip, Yalıköy Mahallemizde taşkın sular tekrar dereye yönlendirilerek daha büyük bir felaketin önüne geçildi” şeklinde konuştu.

AFETTEN ETKİLENEN 4 BİN KM MAHALLE YOLU ULAŞIMA AÇILDI

Başkan Yılmaz, “Şiddetli yağışlara bağlı olarak meydana gelen sel afeti nedeniyle 9 köprü ve 98 menfez kullanılamaz hâle geldi, 830 noktada heyelan oluştu ve 161 mahalle yolunda ciddi hasarlar meydana geldi. 15 bin 246 m yağmur suyu hattı ise kullanılamaz hale geldi. Şiddetli yağmurlara bağlı heyelanlar sonrası ilk gün 4 bin km yol ulaşıma kapandı, Büyükşehir Belediyemiz ekiplerince sel afetinin bir gün sonrası öğle saatine kadar tüm güzergâh ulaşıma açıldı. 830 noktada oluşan heyelan sonrası 66 bin 400 mkayan toprak kaldırılmıştır. Bugün itibarıyla afetten etkilenen 4 bin km mahalle yolumuzda kapalı yol bulunmamakla birlikte, yıkılan menfezlerin ve yağmur suyu geçişlerinin yerine hazır baks ve borular atılıp, yıkılan köprülerin yerine alternatif yol güzergâhları ve geçici ulaşım ağları oluşturularak heyelanlar kaldırıldı. Ünye, Çaybaşı ve İkizce ilçelerinde kurulan mobil ve sabit konkasörler de kullanılıp çakıllama çalışmaları yapılarak sel heyelanının oluşturduğu tahribatlar gideriliyor” dedi.

OSKİ 455 EVE VE İŞ YERİNE MÜDAHALE ETTİ

OSKİ Genel Müdürlüğünün de sahada yoğun mesai harcadığını ifade eden Başkan Enver Yılmaz, “OSKİ Genel Müdürlüğümüze bağlı ekiplerimiz, sel afetinin yaşandığı ilk dakikalardan itibaren bölgelerde ekipleriyle çalışmalarını başlatıp, su baskınına maruz kalan 455 eve ve iş yerine müdahale etti” ifadelerini kullandı.

SEL İLE OLUŞAN HASARLARIN MALİYETİ 164 MİLYON TL

Başkan Yılmaz, selin etkili olduğu bölgelerde hasar tespitinin sürdüğü bilgisini de vererek, “10- 13 Temmuz 2016 ve 8 Ağustos 2018 tarihlerinde meydana gelen afetler sonucu oluşan hasarların il genelindeki toplam maliyeti 164 milyon 761 bin 692 TL’dir. Zarar tespit çalışması devam ettiğinden bu rakam artış gösterebilir” dedi.

DEVLETİMİZİN GÜCÜNÜ ARKAMIZDA HİSSETTİK

Afetin yaşandığı ilk dakikalardan itibaren Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere devlet erkânına teşekkür eden Başkan Enver Yılmaz, “Afetin etkisini hissettirdiği ilk dakikalardan itibaren bizleri telefonla arayarak bilgi alan, destek ve yardımlarını esirgemeyen, ilimize teşrif ederek hasarın boyutlarını yerinde gören ve hemşehrilerimize moral desteğinde bulunan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Meclis Başkanımız Binali Yıldırım’a, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay’a, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’ye, İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’ya, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Mehmet Cahit Turhan’a, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’a, Ordu Valimize, Milletvekillerimize, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sayın Yavuz Selim Kıran’a, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı’ya, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya’ya, AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu’na, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu’na, DSİ Genel Müdürü Murat Acu’ya, İlçe Belediye Başkanlarımıza, sahada gece gündüz demeden çalışan mesai arkadaşlarımıza ve kurum personellerimize, gerek telefonla gerekse sosyal medya aracılığıyla bizlere moral veren herekse şükranlarımı sunuyorum. Rabbim ülkemizi ve milletimizi her türlü felaketten muhafaza eylesin” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir