Ünye Belediyesi tarafından Kültür Yolu projesi kapsamında kamulaştırılarak Belediye Konuk evi olarak restorasyonuna başlanan Sabri Kadı Konağı açılış için gün sayıyor.

TARİHİ KONAK AÇILIŞ İÇİN GÜN SAYIYOR
Ünye’de tarihi eserlerin kente ve turizme kazandırılması için başlatılan Kültür Yolu projesi kapsamında 2014 yılından bu yana 10 milyon liranın üzerine yatırım gerçekleştirildi.

Kentin tarihi dokularının atıl vaziyetten kurtarılması adına Ünye Belediye Başkanı Av. Ahmet Çamyar tarafından başlatılan proje kapsamında bu zaman kadar, Yalı Kilisesi, Ünye Yaşayan Kültürel Miras Müzesi, Kadılar Yokuşu, Bakırcılar Arastası ve Orta Çarşı’da restorasyon ve sokak sağlıklaştırma çalışmaları gerçekleştirildi.

Kültür Yolu Projesi kapsamında geçtiğimiz yıl ise Kadılar Yokuşu sonunda bir dönümlük alanda yer alan tarihi Sabri Kadı Konağı kamulaştırılmış, ardından ise Belediye Konuk Evi olarak hizmet verecek olan konağın restorasyon işlemleri başlamıştı.

Konak restorasyon çalışmalarının şu ana kadar %80’lik kısmı tamamlandı.

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney ve Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar çalışmaları yerinde inceledi.

3 katlı yapıdan oluşan konak içerisinde birinci katta kafe, ikinci katta toplantı alanları, 3 katta ise vip misafirlerin ağırlanacağı bölümler bulunuyor.

BAŞKAN ÇAMYAR, “ÜNYEMİZİ TARİHİ İLE BULUŞTURURKEN, TURİZM ALTYAPISINI DA HAZIRLIYORUZ

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, bir dönümlük bahçenin de kullanımda olacağı konukevinin özellikle Kültür Yolu ziyaretinde bulunan ziyaretçiler için mola verebilecekleri bir nokta olacağını söyledi. Ünye’nin Karadeniz başta olmak üzere Türkiye’de en turizm alanında en hızlı değişim geçiren kentlerden biri olduğunu söyleyen Başkan Çamyar, “Ünye’mize tarihi değerlerini yeniden kazandırırken, aynı zamanda turizm altyapısını da gerçekleştirmiş oluyoruz” diye konuştu.

Ünye Belediyesi Sabri Kadı Belediye Konukevi’nin açılışını Haziran ayı içerisinde yapılması planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir