Ordu Valisi Seddar Yavuz, son yıllarda Ordu’da ve bölgede önemli bir turizm hareketinin başladığını belirterek, 2016 yılında 552 bin turistin ziyaret ettiği Ordu’yu geçen yıl 707 bin yerli ve yabancı turistin geldiğini açıkladı.

2017 yılında Ordu’da 705 bin turistin ağırlandığını, bu rakamın yaklaşık 70 bininin yabancı turistler olduğunu belirten Vali Yavuz, “Her zaman söylediğimiz gibi almamız gereken yol, kat etmemiz gereken mesafe var. Hala işin başındayız. Bunu net bir şekilde söylememiz gerekir. Başta insanımızı yetiştirmek, sektörde yetişmiş insan gücü ve konaklama tesislerinin hazır olması, coğrafyamızın güzelliklerini ortaya koyabilecek çeşitli aktivitelerin arttırılması gerekiyor. Mesela; kano ve trekking dahil olmak üzere birçok alanı bulmamız gerekiyor. Altyapı ile ilgili hala ciddi sorunlarımız var. Bugün itibariyle çalışmalara başladık. Özellikle şelale yolları olmak üzere turistik mekanların çevre düzenlemesi, tarihi yerlerin restorasyonu dahil olmak üzere önemli işler yapıyoruz” dedi.

“Kazan-Kazan politikası ile biz de kazanacağız”

Yapılan yatırımlarla Ordu’nun rakiplerini geride bırakabileceğinin altını çizen Vali Seddar Yavuz, Karadeniz’i bütünsel bir destinasyon olarak gördüğünü ifade etti. Vali Yavuz, hiçbir şehri diğerine alternatif olarak görmediğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Karadeniz’in herhangi bir şehrine gelen turistin, bir şekilde Ordu’ya gelsin diye bir aman aman bir kaygı duymuyorum. Dolayısıyla turist Karadeniz’e gelsin yeter ki mutlak suretle kazan kazan politikası ile biz de kazanacağız. Bize gelen turistle, Giresun kazanacaktır, Trabzon, Rize kazanacaktır. Diğer taraftan Samsun kazanacaktır. Bir insanı sürekli Ordu’ya getiremezsiniz. Ordu’dan sonra Karadeniz’in diğer illerini görmek ister. Aynı şekilde bir turisti devamlı Trabzon’a götüremezsiniz. Başka illeri görmek, gezmek ister. Onun için bölgedeki turizm hareketliliğine bütünsel olarak bakıyorum. Benimsediğimiz kazan kazan politikasının son derece faydalı olduğunu düşünüyorum.”

“Tanıtım atağını sürdürüyoruz”

Arap ülkelerinin Ordu’ya yakından ilgi duyduğunu ifade eden Vali Seddar Yavuz, “Kış boyu birçok televizyon programı yaptırdık. Özellikle Al Arabiya televizyonunun ana haber bültenlerinde röportajlarımız yayınlandı. Yine yakın bir zamanda Katar’la çok ciddi işbirliği yapıyoruz. Katar televizyonu özellikle Ordu üzerinde bir çekim yapacak. Ön görüşmelerimizi yaptık. Yakın zamanda çok büyük bir ekiple burada olacaklar. Katar, Ordu’ya çok yakın bir ilgi, alaka duyuyor. Hiç endişe etmeyin turizmdeki tanıtım atağımız bitmiş değil” açıklamasında bulundu.

“MENA Zirvesi, Ordu’nun tanıtımına çok büyük katkı yapacaktır”

Vali Seddar Yavuz konuşmasının devamında Ordu’da 3- 5 Mayıs tarihleri arasında yapılacak olan MENA zirvesinin önemli olduğunu vurgulayarak, Orta Doğu ve Afrika tur operatörlerinin, acentelerinin tamamının Ordu’da misafir edildiği büyük bir zirve yapılacağına değindi. Vali Yavuz, “Bu zirveyle beraber inanıyorum ki Ordu, bir adım daha öne çıkacak. Böylelikle zaten gönlümüzün incisi olan Ordu, Karadeniz’in incisi olma yolunda hızlı adımlarla ilerleyecek ve bunu bir ekonomik getiriye dönüştüreceğiz. Ordu’daki en büyük eksiklerden bir tanesi sürekli güzelliklerimizi ifade edip bunu hobi düzeyinde tutmamızdır. Turizm hareketi bir hobi hareketi değildir. Turizmden bahsediyorsak ekonomik bir girdi elde etmemiz gerekir, kar elde etmemiz gerekir. Şu anda emekleme sürecindeyiz. Bu sene özellikle bu alt yapı konusunu çok önemsiyoruz ve bu konuda önemli çalışmalar yapacağız. Ulaşım alt yapısıyla ilgili çok önemli çalışmalar var. Özellikle Ulugöl’ün turizme kazandırılması noktasında önemli projeler üretiyoruz” diye konuştu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir