ORTAR “KARA MÜRVER” ÜRETİMİNE BAŞLADI

ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÜRETİME DEVAM EDİYOR

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in talimatı ile kurulan ORTAR A.Ş. ürün yelpazesini her geçen gün artırmaya devam ediyor.

Nitelikli tarım uygulamaları dâhilinde birçok projeye imza atan Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ordu ilinde üretilen yöresel ürünlerin yanı sıra ziraat odaları ile iş birliği yaparak yeni ürünler için de alt yapı çalışmalarına başladı.

“KARA MÜRVER ÜRETİMİ İÇİN ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR”

Kara mürver bitkisinin üretimi için Fatsa Ziraat Odası ile iş birliği yaptıklarını belirten ORTAR A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sancar Eser, “Fatsa Ziraat Odası ile ortaklaşa kurmuş olduğumuz kara mürver bahçesinde uzman arkadaşlarımız ile incelemelerde bulunuyoruz. Bu tür bitkiler sabır isteyen bitkilerdir. Bu bitkileri toprak ile buluşturduğunuz zaman verim elde edebilmek için aradan 2-3 yıl geçmesi gerekmektedir. Kara mürver ürünü çok değerli bir bitki çeşidi olmakla beraber, yasal olarak eczanelerde satılan bazı ürünlerin de ham maddesi olarak kullanılmaktadır. İlimizde yiğidin ismi ile çokça bulunan kara mürver bitkisinin ilk etapta 10 dönümlük arazi üzerine dikimini gerçekleştirmiştik. Kara mürver bitkisini sadece sağlık alanında değil, diğer ürünlerin içinde de katkı maddesi olarak kullanabiliriz. Bunlar fındık ezmesi, bal vb. olabilir. ORTAR A.Ş olarak bu çalışmayı 1 yıl öncesinden Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler’in talimatı ile başladık. Gelinen noktada tarımsal faaliyetlere verilen önem bizlerin doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Büyükşehir Belediyesi olarak üretime ve üreticiye olan desteğimiz her alanda devam edecek” dedi.

“ORTAR A.Ş İLE İŞ BİRLİĞİ BİZİ MEMNUN ETTİ”

Ordu Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan ORTAR A.Ş. ile kara mürver bitkisinin üretimi için birlikte çalıştıklarını ifade eden Fatsa Ziraat Odası Başkanı Haydar Gürsu, “Aromatik bitkilerin üretimi hem sabır hem de zaman istiyor. Biz bu projeyi 1 yıl önce ORTAR A.Ş. ile birlikte başladık. Tarım danışmanlarımız bu süreci yakından takip ediyor. Daha önce ürettiğimiz kudret narı gibi 2 yıl sonra kara mürver bitkisinin ürünleri de ORTAR büfelerinde satışa hazır hale gelecektir” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir