YAYLALAR “YEŞİL YOL” İLE BAĞLANIYOR

Doğu Karadeniz yaylalarını birbirine bağlayacak “Yeşil Yol Projesi” kapsamında, Ordu’daki çalışmalar devam ediyor. Projenin Ordu etabındaki Çambaşı Yaylası ile Topçam arasındaki 25 kilometrelik yolda incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, 5 kilometresi sıcak asfalta kavuşturulan güzergâhta çalışmaların bu yıl tamamlanacağını söyledi.

Doğu Karadeniz Bölgesel Gelişme Planı (DOKAP) Turizm Master Planı kapsamında, 9 ilin yaylalarını birbirine bağlamak amacıyla Yeşil Yol Projesi hazırlandı. Samsun, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Trabzon, Rize ve Artvin yaylalarını birbirine bağlamak için 2013 yılında çalışmalarına başlanılan 2 bin 600 kilometrelik Yeşil Yol Projesi dâhilinde Ordu sınırları içerisinden geçen yolda çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

BU YIL TAMAMLANACAK

Toplam 2 bin 600 kilometrelik güzergâhta Ordu sınırları içerisinden geçen 240 kilometrelik yolun 130 kilometresini Karayolları ve 110 kilometresini de Büyükşehir Belediyesi yapıyor. Çambaşı-Topçam arasındaki 25 kilometrelik güzergâhta incelemelerde bulunan Başkan Enver Yılmaz, Yeşil Yol Projesi ile Karadeniz’deki doğa harikası yaylaların gün yüzüne çıkacağını söyledi. Çambaşı-Topçam arasında yer alan yolda incelemelerde bulunan Başkan Yılmaz, “25 kilometrelik güzergâhta 5 kilometre sıcak asfalt çalışmasını tamamladık, kalan 20 kilometrelik yolda ise altyapı çalışması sona erdi. Bu yıl da 20 kilometrelik mesafenin tamamını sıcak asfalta kavuşturarak Kabadüz yaylaları ile Mesudiye yaylalarını birbirine kavuşturacağız” dedi.

BÖLGE TURİZMİNİ CANLANDIRACAK

Ordu’da devam eden alternatif yollar ve Çambaşı Yaylası’ndaki yatırımlarla birlikte Yeşil Yol’un turizme büyük katkı sağlayacağını belirten Başkan Enver Yılmaz, “Karadeniz’in en güzel yaylaları Ordu’muzda. Türkiye’de denize en yakın kayak merkezi olan Çambaşı Kayak Merkezimizi hizmete açtık. Türkiye Kayak Federasyonu (TKF) tarafından işletilen bu tesis, kış sezonunda günde yaklaşık 2 bin 500 kişiye hizmet verebiliyor. Karadeniz sahil yoluna alternatif Yeşil Yol ile de bu tesise kolay ulaşılabilecek. Çambaşı Yaylası’ndaki otel projemiz ve özel sektörün yaptığı yatırımlarla birlikte Yeşil Yol, bölge turizmine çok ciddi bir katkı sağlayacak” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir