ordu yangın

İTFAİYE YANGINLARA KARŞI UYARDI

 “ATEŞ YAKAN HERKES SORUMLU DAVRANMALI”

Ordu Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı fındık sezonu sonunda bahçelerde temizlik amacıyla yakılan ateşin kontrol edilememesi sonucu yangınların meydana geldiğine dikkat çekerek, özellikle yaz aylarında meydana gelen açık alan, orman yangınları, anız vb. yangınlara karşı alınması gereken önlemler ve yapılması gerekenler hakkında uyarıda bulundu.

ordu yangın

“MANGALLAR SÖNDÜRÜLEREK KÖZÜ TOPRAĞA GÖMÜLMELİ”

Ordu Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Yusuf Çınkıl, yaz ayalarında yangınların arttığına dikkat çekerek, “Karadeniz Bölgesi’nde yaz aylarında alan yangınları artıyor.  Piknik alanları ve ormanlarda olası yangınların ilk sebebi genellikle piknik ateşi oluyor.  Pikniklerde yakılan mangallar, kontrol edilmediği takdirde yangına sebebiyet veriyor. Hava sıcaklıklarının artmasına paralel olarak, bölgemizdeki yangın riski de artış gösteriyor.  Burada vatandaşlarımızın dikkat etmesi gereken en önemli nokta piknik alanlarında yakılan mangal ateşidir. Genellikle bu tür zamanlarda açık ateş yakılmaması gerekiyor. Yakılsa dahi mangalda yapılan işin bitmesinin ardından kalan kömür ve korların tamamen söndürülmesi ve piknik alanlarının bu korlar toprağa gömüldükten sonra terk edilmesi gerekiyor. Yine bu alanlarda karşımıza bir başka yangın tehlikesi olarak da tüketildikten sonra ortalığa bırakılan cam ve şişe kırıkları çıkıyor. Güneşin etkisiyle mercek işlevi gören bu cam kırıkları, otların tutuşmasına yol açarak, yangına sebebiyet veriyor” dedi.

 

“ANIZ YAKARKEN DİKKAT EDİLMELİ”

Fındık sezonunun ardından bahçe temizliklerine hız verilecek şu günlerde bir uyarı da anız yanıklarına karşı yapan Daire Başkanı Çınkıl, “Tarımla uğraşan vatandaşlarımızda tarlaların yakılarak temizlenmesi gerektiği şeklinde bir algı bulunuyor ancak bunun olumsuz yönleri bilimsel olarak açıklanmaktadır. Bu durumun hem toprağa hem canlılara verdiği zarar ortadadır. Ayrıca ciddi boyutta yangınlara davetiye çıkarabilmektedir.  Vatandaşlarımız bunu kontrollü olarak yakmak için çaba gösterse de küçük bir rüzgârda kontrolden çıkan anız yangınları, insanların canı ve malını tehdit edebilmektedir” diye konuştu.

 

 “YERE ATILAN İZMARİTLER YANGINA SEBEP OLUYOR”

Söndürülmeden yere atılan sigara izmaritlerinin de yangının bir başka sebebi olduğuna dikkat çeken İtfaiye Dairesi Başkanı Çınkıl, “Arabada giderken, yolda yürürken veya herhangi bir yerde söndürülmeden atılan sigara izmaritleri de bir yangın kaynağıdır. Vatandaşlarımız, bu tip durumlara dikkat ederse istemediğimiz yangınlarla karşılaşmayız. Kısacası ateş yakan herkesin sorumlu davranması yangınlara karşı büyük önem gerektiriyor” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir