Ordu’da 8 ilçede etkili olan sağanak yağmur sonrası meydana gelen afetin bilançosu ortaya çıktı. İl genelinde 255 noktada heyelan meydana gelirken Ordu Büyükşehir Belediyesi, dere ıslahı, menfez ve yağmur suyu hattı çalışmalarıyla birlikte, toplam 632 noktaya müdahale etti.

Büyükşehir Belediyesi’nin, meteoroloji verilerine göre önceden aldığı önlemler ile Fen İşleri Dairesi Başkanlığı, İtfaiye Daire Başkanlığı ve OSKİ Genel Müdürlüğü ekiplerinin koordineli çalışması neticesinde olaylara hızlı bir şekilde müdahale edilerek olası büyük olumsuzlukların önüne geçildi.

 

255 NOKTADA HEYELAN MEYDANA GELDİ

 

7 Ağustos Cumartesi günü akşam saatlerinde başlayan ve 3 gün boyunca etkili olan sağanak yağışlar sonrası, Ünye, Gürgentepe, İkizce, Kabadüz, Korgan, Kumru, Perşembe ve Ulubey ilçelerinde 255 ayrı noktada heyelan meydana geldi.

 

TOPLAM 632 NOKTAYA MÜDAHALE EDİLDİ

 

Büyükşehir Belediyesi ekipleri, 34 noktada dere ıslahı, 12 noktada yağmur suyu hattı temizliği, 8 noktaya koruge boru atımı, 1 noktada menfez kazı çalışması gerçekleştirdi. Ekipler, 322 noktadaki büz ağızlarında, yaşanması muhtemel tıkanıklıkların önlenmesi için ise iş makineleriyle sürekli olarak bu noktalara müdahale etti.

BAŞKAN GÜLER: “ALDIĞIMIZ TEDBİRLER ETKİSİNİ GÖSTERDİ”

 

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, 8 ilçede meydana gelen heyelanlar sonrası hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Başkan Güler, “Heyelanların ve su baskınlarının tamamına müdahale ettik. Bazı ilçelerimize yakın derelerin su debilerindeki artışlar ciddi riskler oluşturdu. Ekiplerimizin dere yataklarında aldıkları önlemler, iş makineleriyle müdahaleleri sonrası yaşanabilmesi muhtemel çok büyük olumsuzlukların önüne geçtik” diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR EKİPLERİ 7/24 GÖREV YAPTI

 

Yağışların başladığı ilk günden itibaren sahada ciddi bir çalışma yürütüldüğünü ifade eden Başkan Güler, “Birçok ilçe mahalle yollarında hasarlar meydana geldi. Ekiplerimiz sağanak yağışların başladığı günden bu yana sahada özverili bir çalışma sürdürüyorlar. Tüm ekiplerimize gösterdikleri üstün gayretlerden dolayı teşekkür ediyorum. Vatandaşlarımızın ise meteorolojik verileri ve uyarıları dikkate almalarını rica ediyoruz. Tüm hemşerilerimize geçmiş olsun” şeklinde konuştu.

kaynak: ordu.bel.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir