MEŞALELER YAKILDI, FATSA OSB DOĞAL GAZA KAVUŞTU

Fatsa Organize Sanayi Bölgesi’nde Doğal Gaz Hizmete Alma Töreni gerçekleştirildi.

30 firma tarafından üretim yapılan ve yaklaşık 5 bin kişiye istihdam sağlayan Fatsa Organize Sanayi Bölgesi, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in girişimleriyle doğal gazına kavuştu. Yıllardır doğal gaz sorununa çözüm bulamayan sanayiciler, Başkan Güler’in talimatlarıyla hizmete alınan doğal gaz ile 15 milyon TL tasarruf edecek.

“SANAYİLERİMİZİN REKABET GÜCÜNE ERİŞMELERİNİ SAĞLAYACAK”

Fatsa OSB’nin doğal gaza kavuştuğunu ifade eden Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “Bakanlığım döneminde doğal gazın Ordu’ya gelmesi 15 yılı bulur diyorlardı. Fakat biz dağları taşları delerek Altınordu, Fatsa ve Ünye’ye doğal gazı getirdik. Yöneticilerimizle gerekli etütleri yaptık ve bu yaptığımız etütler neticesinde Ordu doğal gaz ile buluştu. Nasip oldu şimdi de Büyükşehir Belediye Başkanı oldum. Sayın Valimiz ve Fatsa Belediye Başkanımızın da başkanlığında Fatsa Organize Sanayi Bölgesi’ne doğal gazı getirdik. Sanayicilerimiz doğal gazın buraya gelmesiyle birlikte ekonomik olarak faydasını görecek. Bu da sanayilerimizin rekabet gücüne erişmelerini sağlayacak. 1994 yılından bu yana Sayın Cumhurbaşkanımızla beraberiz. Nasıl ki İstanbul’un hava kirliliğini çözdüysek Ordu’nun da hava kirliliğini çözüyoruz. Diğer enerji kaynakları açısından da önemli çalışmalar yapıyoruz. Elektrik enerjisi üzerinde önemli projelere imza atacağız. Böylece aynı zamanda sanayicilerimize enerji konusunda da avantaj sağlamış olacağız. Ordu aynı zamanda teknolojide de kalkınma üstünlüğü sağlayacak. Bu fırsatları bizlere sunduğu için Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

“DOĞAL GAZ, SANAYİCİLERİMİZİN %50 ORANINDA TASARRUF YAPMASINI SAĞLAYACAK”

Doğal gazın kullanımıyla sanayicilerin %50 oranında tasarruf yapacağını söyleyen Ordu Valisi Seddar Yavuz, “Fatsa Organize Sanayi Bölgesi’ne gelen doğal gaz sanayicilerimizin %50 oranında tasarruf yapmasını sağlayacak. %50 tasarrufta rekabeti güçlendirmek demektir. Dolayısıyla maliyetlerimizi aşağı çekmek ve rekabet gücünü yükseltmek gerekiyor. Bunun yolu da elbette yeni yol ve yöntemler kadar da elimizdeki imkânları etkili kullanmaktır. Bu anlamda çok kıymetli Büyükşehir Belediye Başkanımıza, AKSA Firmasına, birlikte çalıştığımız OSB yönetimine ve burada yatırım yapan çok kıymetli yatırımcılarımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“HİLMİ GÜLER, SÜRECİN HIZLANMASINA VESİLE OLDU”

Ordu Valisi Seddar Yavuz ve Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in birlikteliğiyle sorunların hızla çözüme kavuşturulduğunu kaydeden Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Ethem Kibar, “Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızın Ordu’ya seçilmiş olması ilimiz adına bir fırsattır. Tek bir telefonuyla birçok sorunun üst siyasette hallolacağını söylemiştik. Bugün Sayın Valimizin ve Büyükşehir Belediye Başkanımızın birlikteliğiyle ilimizde, ilçemizde birçok sorunun çok hızlı bir şekilde çözüldüğünü görüyoruz. Uzun yıllardır sanayicilerimiz doğal gaz bekliyordu. Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler, sürecin hız kazanmasına vesile oldu. Böylece Organize Sanayi Bölgemiz doğal gazın kullanımıyla çok önemli bir tasarruf sağlamış olacak” ifadelerini kullandı.

“OSB’DE 5 MİLYONLUK YATIRIMI TAMAMLAMIŞ BULUNMAKTAYIZ”

Doğal gaz kullanımının yaklaşık olarak 15 milyonluk tasarruf sağlayacağını söyleyen AKSA Şirketi Müdürü Doğan Gürler, “Fatsa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki sanayicilerimizin için doğal gazın kullanımı maliyetlerin düşürülmesi anlamında büyük önem arz etmektedir. Bugün itibariyle OSB’de 5 milyonluk yatırımı tamamlamış bulunmaktayız. Sanayicilerimiz doğal gazı kullanmasıyla beraber yaklaşık olarak 15 milyonluk bir enerji tasarrufu orta vadede ise yaklaşık 25 30 milyonluk bir enerji tasarrufuna katkı sağlamış bulunmaktayız” dedi.

“İLİMİZE ÖNEMLİ BİR ANAHTAR SUNULDU”

Doğal gaz kullanımıyla rekabet gücünün ortaya çıkarılacağını ifade eden Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Organize Sanayi Bölgesi Başkan Vekili Tayfun Karataş, “Organize Sanayi Bölgemiz için önemli olan doğal gazı bizle buluşturduğu için Sayın Valimiz ve Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İlimize gerçekten öyle bir anahtar sundular ki rekabet gücümüzün ortaya çıkmasına vesile oldular” diye konuştu.

Protokol konuşmaların ardından sembolik olarak meşaleler yakıldı ve Fatsa Organize Sanayi Bölgesi’nde doğal gaz hizmet vermeye başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir