Ordu’nun Fatsa ilçesinde 30 bin kırmızı pullu alabalık yavrusu dereye bırakıldı.

İlçedeki Cinderesi’ne bırakılan alabalıklara ilişkin gazetecilere açıklama yapan Doğa Koruma ve Milli Parklar Ordu Şube Müdürlüğü Ünye Şefi Saygın Yıldırım, dereye salınan kırmızı pullu alabalık yavrularının 2 yıl sonra yetişkin bir balık olacağını ifade etti.

Bu kapsamda 2 yıl boyunca av yapılmaması gerektiğini belirten Yıldırım, vatandaşları duyarlılığa davet etti.

Doğal kaynakların ve doğada yaşayan tüm canlıların korunması ve gelecek nesillere aktarılmasının en önemli görevlerinin başında geldiğini dile getiren Yıldırım, şöyle konuştu:

“Bırakılan yavru balıkların en az 2 yıl süreyle avlanılmaması ve av yasağının olması önemlidir. Doğa Koruma ve Milli Parklar ekibi olarak bizler, bu bölgede yaşayan vatandaşlarımızın, bu konuda duyarlı olmasını, bize yardımcı ve destek olmasını bekliyoruz. Değerli akademisyenlerimizle, Doğa Koruma ve Milli Parklar ekibimizle ve tüm katılımcılarla bugün burada olmaktan ve böyle güzel bir olaya vesile olmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Programa, Karedeniz Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri Fakültesinden Prof. Dr. Nadir Başcınar, Maçka Altındere Alabalık Üretme ve Yetiştirme İstasyonu Su Ürünleri Mühendisi Özgür Akkan, Ünye Orman Mühendisi Ruşen Kıncal, Doğa Koruma Milli Parklar personelleri, Yavaş Mahalle Muhtarı Nedim Töngel ve mahalle sakinleri katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir