Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Satranç Federasyonu iş birliği ile düzenlenen “4. Ordu Uluslararası Açık ve Yıldırım Satranç Turnuvası” 9-15 Nisan 2018 tarihleri arasında Ordu’da yapılacak.

 

Satranç turnuvasının başlamasına kısa bir süre kalırken, Büyükşehir Belediyesi Encümen Salonunda turnuvayla ilgili düzenlenen basın toplantısına, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ahmet Çoruh, Türkiye Satranç Federasyonu Karadeniz Bölge Temsilcisi Zeki Demircan ve Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkan Vekili Oktay Şener katıldı. Yapılan toplantıda turnuva hakkında bilgiler verildi.

 

ÖZEL TURNUVALAR ARASINDA BİRİNCİ SIRADA YER ALIYOR

 

Basın toplantısında turnuva hakkında bilgi veren Başkan Vekili Çoruh, “Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığımız ve Türkiye Satranç Federasyonu iş birliğiyle bu yıl Ordu ilimizde 4.sünü düzenleyeceğimiz satranç turnuvası, ülkemiz genelinde düzenlenen özel satranç turnuvaları arasında katılımcı sayısı ve sporcu kalitesi açısından birinci sırada yer alıyor. Genelde bu tür turnuvalarda katılımcıların dörtte biri il dışı veya yurt dışından katılırken, bizim düzenlediğimiz bu turnuvada sporcuların yarısı il dışı veya yurt dışından katılım sağlıyor. Bu oran, yapılan organizasyonun başarısı ve önemini gösteriyor. Gerçekleştirilen bu turnuva, sportif faaliyetlerin geliştirilmesinin yanında ilimizin tanıtımına ve ekonomisine de önemli katkı sağlıyor” dedi.

 

KAYITLAR 04 NİSAN TARİHİNE KADAR DEVAM EDİYOR

 

Başkan Vekili Ahmet Çoruh, turnuvaya kayıtların 04 Nisan Çarşamba gününe kadar devam edeceğini belirterek, “Turnuvamıza şimdiye kadar 15 ülkeden 30 yabancı sporcu, 42 ilden 260 sporcu ve ilimizden 173 sporcu olmak üzere toplam 463 satranç sporcusu kayıt yaptırdı. Kayıtlar 04 Nisan 2018 tarihine kadar devam edecek. Katılımcı sayısının daha da artmasını bekliyoruz” diye konuştu.

 

TOPLAM ÖDÜL TUTARI 52 BİN TL

 

Başkan Vekili Çoruh, ödül tutarının 52 bin TL olduğu turnuvanın amaçlarıyla ilgili de bilgi vererek, “Satranç turnuvamızda dereceye giren sporcularımıza toplam 52 bin TL para ödülü vereceğiz. Amacımız hızlı düşünebilme ve strateji geliştirme gibi yetileri insana kazandıran satranç sporunu vatandaşlarımıza, özellikle de gençlerimize ve çocuklarımıza sevdirerek kentimizde sağlıklı ve sporu yaşam biçimi hâline getiren insanlarımızın sayısını artırmak” dedi.

 

SPORCU KALİTESİ HER GEÇEN YIL ARTIYOR

 

Türkiye Satranç Federasyonu Karadeniz Bölge Temsilcisi Zeki Demircan, her geçen yıl turnuvaya katılan sporcu kalitesinin arttığını ifade ederek, “Geçen yıl yaptığımız satranç turnuvamız, Grand Master (GM) normu vererek Türkiye’de birinci sıraya yerleşmeye hak kazandı. Turnuvamıza her yıl bir önceki yıldan daha kaliteli sporcular katılıyor. Türkiye genelinde özel turnuva düzenlenen 13 il arasında Ordu ilimiz birinci sıraya yükseldi. Bu başarıda Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Enver Yılmaz’ın verdiği desteklerin büyük bir önemi var. Kendisine ve ekibine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir