30 Ağustos Zafer Bayramı, Ordu ilinde düzenlenen törenlerle kutlandı. Atatürk anıtına çelenk koyulmasıyla başlayan program kapsamında, Ordu Valisi Seddar Yavuz ve Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz Valilik makamında tebrikleri kabul etti.
30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 96. yıl dönümü, Ordu Lisesi önünde yapılan kutlama töreniyle devam etti. Düzenlenen törene Vali Seddar Yavuz, Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Protokol Mensupları, Daire Başkanları, Kurum Amirleri, STK temsilcileri ve askeri erkân ile vatandaşlar katıldı.

ASKERLİK ŞUBESİ BAŞKANI MEYDAN, “30 AĞUSTOS, DÜNYA HARP TARİHİNDE BENZERİNE RASTLANMAYAN ÜSTÜN BİR ZAFERDİR”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Askerlik Şubesi Başkanı Personel Binbaşı Ahmet Meydan, “Bugün, Türk adının dünyada duyulduğu andan itibaren, şanlı bayrağımızı yeryüzünün pek çok noktasında dalgalandıran Aziz Türk milleti ve onun bağrından çıkan kahraman ordusunun en şanlı zaferlerinden biri olan 30 Ağustos Zaferi’nin 96. yıl dönümüdür. Balkan Harbi ve Birinci Dünya Savaşı’nda amansız bir yara alan milletimiz, düşmanları ve onların ülke içindeki iş birlikçileri tarafından yok edilmeye karar verilerek toprakları işgal edilmiş, orduların elinden silahları alınıp askerler terhis edilmiş,  yıllardır süren savaşlarda Anadolu topraklarımız nefes alamaz hâle gelmişti. Bu durumda Mustafa Kemal ve dava arkadaşları bağımsızlık meşalesini yakarak “Ya istiklal ya ölüm ” parolasıyla aydınlığa giden yolu aralamışlardır. Karlofça Antlaşmasından sonra ilk kez taarruz ederek toprak kazanmaya başladığımız Sakarya Meydan Muharebesi ile amacımıza ulaşmaya muktedir olduğumuz ve milletimizin istiklali uğruna kanımızın son damlasına kadar mücadeleye devam edeceğimiz bir kez daha ispatlanmıştır. Sakarya Meydan Muharebesi sonucu büyük bir taarruzla düşmanı yok etme kararı alınmış Güney Cephesi’ndeki birlikler gizlice Batı Cephesi’ne kaydırılmış, silah ve mühimmat temin edilerek birliklere taarruz eğitimi yaptırılmıştır. Bu hazırlıklara müteakip Gazi Mustafa Kemal’in Başkomutanlığında ordumuz 26 Ağustos 1922’de taarruz ederek 5-6 ay gibi sürede alınamayacak düşman mevzilerine bir saatte ulaşmış ve 5 gün içerisinde tamamen ele geçirmiştir. Anadolu’da misafir olduğumuzu düşünerek Türk varlığına son vermeye gelenler milli birlik ve beraberlik ruhu içerisinde hürriyet ve bağımsızlık aşkıyla yanan Yüce Türk milletinin sarsılmaz azim ve inancını hesap edememişlerdir. Böylece Mustafa Kemal’in 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkmasıyla başlayan Milli Mücadele 30 Ağustos 1922’de kazanılan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’yle sonuçlanmış ve bu toprakların sonsuza dek tek sahibi olan Yüce Türk milleti ve kahraman ordusunun bağımsızlığı ve hürriyeti söz konusu olduğunda nasıl şahlandığını tüm dünyaya göstermiştir. Bu kutlu zafer, kahraman ordumuzun cihanı hayrete düşüren bir kahramanlık destanı, milletimizin iman ve azmiyle dayanma gücünün açık bir göstergesidir. Bu muhabere kendisinden kat ve kat üstün düşmanın imhasıyla sonuçlanması bakımından dünya harp tarihinde eşi benzeri rastlanmayan üstün bir olaydır. Türk tarihine altın harflerle yazılmış olan bu zaferin 96. yıl dönümünde böyle bir milletin ve onun bağrından çıkan Türk ordusunun mensubu olmaktan gurur duyuyor ve Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ile silah arkadaşlarını ve Aziz şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum. Büyük Zaferin yıl dönümü kutlu olsun” dedi.

30 ağustos
30 ağustos

Zafer Bayramı kutlamaları halk oyunları gösterisi, şiir okunması, şiir yarışmasında dereceye girenlere ödül  takdimi, bayrak ve flamaların, muharip gazilerin ve askeri birliklerin protokol platformunun önünden geçişiyle sona erdi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir